Istoričar i arheologiz Trebinja Đorđo Odavić kaže da kraljicu Jelenu Anžujsku, ženu kralja Stefana Uroša I i majku kraljeva Dragutina i Milutina, istorija pamti kao veoma pozitivnu ličnost, zbog čega kao narod ne bi smjeli da zaboravljamo ovakve velike godišnjice.
Posebno ne Trebinje, za koje se sveta kraljica vezala značajan dio svog života.
A veza je, čini se, mnogo jaka.
Istoričari nemaju odgovor na pitanje gdje se u Trebinju nalazio dvor kraljice Jelene. Tamo gdje nauka ne kaže svoju posljednju riječ - po pravilu nedorečeno nadomijesti narodno predanje. Odavić kaže da se u legendi kao mjesto stolovanja pominju Podvori na Ljubomiru, selo Glavska, a ponajčešće Pridvorci, gdje postoje i ostaci arhitekture za koje se vežu do sada najozbiljnije pretpostavke da je tu bio dvorac kraljice Jelene. Tu lokaciju u Pridvorcima Grad Trebinje i zvanično je predložio da bude ubilježena u Prostorni plan Republike Srpske - kao dvor srpske kraljice.
„To je danas kuća Hadžihasanovića u Pridvorcima. O tome je pisao istoričar amater Savo Kuljak. Pridvorci su zaista čest toponim za mjesta gdje su se nekada nalazili vlasteoski dvorovi, kao što je to slučaj sa toponimima Gradina, Gradište ili Crkvina, Crkvište - koji sa velikom izvjesnošću ukazuju na stare gradove i crkve na tim lokalitetima. Navode se i neki mikrotoponimi u Pridvorcima koji ukazuju da u narodnom pamćenju postoji spomen na kraljicu Jelenu, te nađeni ostaci keramike koji, međutim, nisu definisani kom periodu pripadaju. Dakle, riječ je više o slobodnoj interpretaciji i ne može se uzeti za naučno pouzane tvrdnje da je u Pridvorcima bio taj dvor“, pojašnjava Odavić.