Završena su sva takmičenja na Olimpijskim igrama u Parizu.

srbija.webp (188 KB)
Amerikanke su u posljednjem meču savladale Francusku za zlato (67:66) i tako prelomile trku za prvo mjesto po broju odličja. Iza nas je 16 spektakularnih dana u kojima su najbolji sportisti svijeta imali priliku da se nadmeću za odličja.

Na kraju su na vrhu poravnate bile Sjedinjene Američke Države i Kina sa po 40 zlatnih odličja, s tim da su se Amerikanci našli na prvom mjestu jer su ukupno osvojili više medalja, prije svih srebrenih.

Ameri kojima su košarkašice osigurala novo zlato su takmičenje završili sa čak 126 medalja, pored 40 zlata imaju 44 srebra i 42 bronze. S druge strane, Kina je u ukupnom zbiru osvojila 91 medalju (40-27-24).

Sjajne igre imali su Japan (20-12-13), Australija (18-19-16), Francuska (16-26-22), a u top 10 su se našli još Nizozemska (15-7-12), Velika Britanija (14-22-29), Koreja (13-91-10), Italija (12-13-15) i Njemačka (12-13-8).

Najbolja reprezentacija iz regiona je Srbija koja je sa tri zlata, srebrom i bronzom zauzela 27. mjesto, Hrvatska je sa dva zlata, srebrom i tri bronze osvojila 30. mjesto, a Slovenija sa dva zlata i srebro 34. poziciju.
Ukupno je 91 reprezentacija osvajala odličja na ovim igrama računajući i tim izbjeglica. Po prvi put su medalje u istoriji osvojili Albanija, Sveta Lucija i Dominika.