Zbog znatno nižih cijena osnovnih životnih namirnica, ali i drugih proizvoda, brojni Crnogorci vikendom dolaze u kupovinu u Trebinje, piše Adria.tv.
U prilog tome svjedoče i kolone automobila, koje se subotom i nedjeljom formiraju na graničnim prelazima prema najjužnijem gradu BiH, gdje se čeka i duže od sat vremena.
Zbog blizine, u Trebinje u kupovinu najviše odlaze Novljani i Nikšićani, ali na parkinizima ispred velikih trebinjskih trgovina, mogu se vidjeti i automobili kupaca iz Podgorice, Kotora, Bara, Tivta i drugih gradova Crne Gore.
Da se cijene u Trebinju i u Crnoj Gori znatno razlikuju za Portal Adria potvrdila je i Podgoričanka Anja Vujisić, koja kaže da posjetu gradu na Trebišnjici uvijek iskoristi za kupovinu.
„Cijene se razlikuju mnogo. Veliki broj prozvoda znatno je jeftiniji nego kod nas. Ako pogledamo cijene hrane i hemije, dođemo do zaključka da su neki artikli jeftiniji i za 50 odsto nego kod nas. Mi, na primjer u Crnoj Gori nemamo trgvine Pepko i DM, pa tu redovno odlazimo jer možemo da pronađemo neke njihove brendove po jako niskim cijenama“, kaže Vujisić.
Kako navodi, konačna računica pokazuje da se u Trebinje isplati otići u kupovinu, jer se za iznos koji se uštedi, zbog razlike u cijenama, može i ručati u ovom gradu.
Iako nisu bili raspoloženi da daju zvanične izjave, u jednom od većih trebinjskih marketa u neformanom razgovoru potvrdili su nam da su im Crnogorci vikendom najbrojniji kupci, te da najčešće dolaze u kupovine „na veliko“.
„Kupuju sve. Od hrane i pića, posuđa, hemije i ostalih proizvoda za domaćinstvo. Uglavnom troše veće iznose novca, jer mnogi od njih ovdje obavljaju mjesečne nabavke, jer im se tako najviše isplati i zbog povrata PDV-a“, otkrila nam je radnica jednog od većih trebinjskih marketa.
Crnogorci su često viđeni gosti i u trebinjskim restoranima. Pored kupovine, posjetu ovom hercegovačkom gradu naši građani iskoriste i turistički za obilazak brojnih znamenitosti.
Nezaobilazna destinacija za Crnogorce je i čuvena trebinjska pijaca, koja pored voća i povrća, nudi i brojne domaće proizvode.
Zorka Vukasović, koja na trebinjskoj pijaci prodaje već godinama kazala je za Adriu da ima veliki broj kupaca iz naše države. Neki od njih su, kako ističe, već stalne mušterije.
„Crnogorci nam dolaze redovno. Kupuju domaće proizvode, sir, med, čajeve, domaće džemove, sok od nara, pasulj, ostale domaće sokove, te vino i rakiju. Mnogo nam znači što dolaze ovdje, jer zaista su dobri kupci i dobro kupuju. Kažu da je nešto povoljnije ovdje kod nas, a nešto u Crnoj Gori. Uglavnom, ljudi se snalaze na svoj način. Svako gleda neku svoju računicu“, kazala je Vukasović.
Da Crnogorci u Trebinju ne kupuju samo hranu i ostale potrepštine za domaćinstvo, potvrdili su nam i u trebinjskim buticima. Kazali su da i garderobu rado kupuju u ovom gradu, a naročito dobro se prodaju svečane haljine za svadbe i mature.
Trebinjci su već navikli na gužve u trgovinama tokom vikenda, jer je dolazak kupaca iz Crne Gore već postao tradicija. Zato mnogi od njih kupovinu obavljaju od utorka do petka. Koliko Crnogorci kupuju u Trebinju dovoljno govori i činjenica da su u nekim marketima čak i ponedjeljkom ujutro rafovi još uvijek prazni, jer trgovci nisu imali vremena da ih dopune.